chess school
Karnataka School Of Chess
Challenge the moves by exploring the mind
line decor
  
line decor
tournament result

Karnataka State FIDE Rated Chess Championship@ Malleshwaram, 2 to 6 October 13

Karnataka State Fide rated Chess Championship 2013 organised by Karnataka School of Chess under the auspices of United Karnataka Chess Association at Kempegowda Hall, Malleswaram Association, Malleswaram Bangalore concluded today.

Mr N Sanjay, of Income tax, Bangalore clinched the Karnataka State FIDE Rated Chess Championship 2013. This is his eighth Karnataka State Chess Championship title.

Mr N Sanjay and IM Himanshu Sharma has the  direct entry for the National Challenger for their last years performance. Hence FM Raghunandan K S, WCM Ananya Suresh, Ojas Kulkarni and Balkishan A will represent karnataka state for the upcoming 51st National Challenger to be held at  Bhopal, Madhya Pradesh from 12-22nd October 2013.

Mr Arvind Shastry, Secretary, United Karnataka Chess Association, Mr Raghavendra Founder Director, Karnataka School of Chess, International Master Shivananda B S distributed the prizes.

Karnataka State FIDE Rated Chess Championship 2013 Prize List

Open Category

Rank

Title

Name

Rating

Pts

Prize Money

1

 

Sanjay N.

2313

9

20000+ Trophy

2

IM

Himanshu Sharma

2391

15000+ Trophy

3

FM

Raghunandan Kaumandur Srihari

2146

12000+ Trophy

4

WCM

Ananya Suresh

1818

8

9000+ Trophy

5

 

Ojas Kulkarni

1801

8

7,000

6

 

Balkishan A.

2039

8

6,000

7

 

Kishan Gangolli

2054

8

5,000

8

 

Gavi Siddayya

1956

8

4,000

9

 

Santoshkashyap Hg

2037

8

3,000

10

 

Prachura P.P.

2111

2,500

11

 

Prabhakaran K

1743

2,000

12

 

Kulkarni Vinayak

1957

1,800

13

 

Raghavendra V.

2022

1,600

14

 

Augustin A

2036

1,400

15

 

Varma Shabdhik

1813

1,200

16

 

Devanand  Nayak

0

1,100

17

 

Utkal Santra

1706

1,100

18

 

Saket Kumar

1900

1,100

19

 

Manasa K.

1947

1,100

20

 

Harish Bn

1558

1,100

Best  Unrated

Place

Title

Name

Rating

Pts

Prize

1

 

Mahesh  P

0

7

1000

Best  Female

Place

Title

Name

Rating

Pts

Prize

1

 

Panchami Shenoy K

1424

7

1000

Best  Veteran (above 60 years)

Place

Title

Name

Rating

Pts

Prize

1

 

Raghuraman N. R.

1950

7

1000

Promising U 15 Boys

Place

Title

Name

Rating

Pts

Prize

1

 

Arjun Adappa

1792

Trophy

2

 

Parthasarathy R

1780

7

Trophy

Promising U 15 Girls

Place

Title

Name

Rating

Pts

Prize

1

 

Riddhi P Athreya

0

4

Trophy

2

 

Soujanya P

0

4

Trophy

Promising U 13 Boys

Place

Title

Name

Rating

Pts

Prize

1

 

Shet Prajwal P

1751

7

Trophy

2

 

Sharan Rao

1807

7

Trophy

Promising U 13 Girls

Place

Title

Name

Rating

Pts

Prize

1

 

Isha Sharma

1290

Trophy

2

 

Tulsi M

1516

6

Trophy

Promising U 11 Boys

Place

Title

Name

Rating

Pts

Prize

1

 

Jagadish P

1463

7

Trophy

2

 

Avi Jaiswal

1429

6

Trophy

Promising U 11 Girls

Place

Title

Name

Rating

Pts

Prize

1

 

Prachi Bharti

1125

Trophy

2

 

Ojasi Gopikrishna

1154

5

Trophy

Promising U 9 Boys

Place

Title

Name

Rating

Pts

Prize

1

 

Dhanush Bharadwaj

1636

7

Trophy

2

 

Prajeet Singh Rawat

1242

6

Trophy

Promising U 9 Girls

Place

Title

Name

Rating

Pts

Prize

1

 

Khushi M Hombal

1171

Trophy

2

 

Isa Aminah

1025

Trophy

Promising U 7 Boys

Place

Title

Name

Rating

Pts

Prize

1

 

Karthik Muruganantham

0

5

Trophy

2

 

Karthikay C

1141

5

Trophy

Promising U 7 Girls

Place

Title

Name

Rating

Pts

Prize

1

 

Aarvi Jain

0

Trophy

2

 

Srivastav Manishika

0

Trophy

 
 
  visitors